رد کردن لینک ها

پایگاه داده

پایگاه داده به اصطلاح بانک اطلاعاتی ( به انگلیسی : Database ) به مجموعه ای منظم و مرتب شده از داده ها گفته می شود که برای دسترسی به آن ها از طریق  « سیستم مدیریت پایگاه داده »  امکان پذیر است. سیستم مدیریت پایگاه داده ( DBMS ) متشکل از یک مجموعه یکپارچه از نرم افزار های کامپیوتری است که اجازه می دهد تا کاربران برای ارتباط برقرار کردن با یک یا چند دیتابیس و تمامی اطلاعات موجود در پایگاه داده دسترسی پیدا کنند.

دیتابیس
پایگاه داده

سرور های پایگاه داده

سرورهای بانک اطلاعاتی معمولا از چند کامپیوتر ، با حافظه و دیسک RAID مورد استفاده برای ذخیره سازی پایدار است. از RAID برای بازیابی داده ها استفاده می شود. اگر هرکدام از دیسک ها و یا سخت افزار شتاب دهنده پایگاه داده، از طریق یک کانال با سرعت بالا به یک یا چند سرویس دهنده متصل می شود، در محیط های پردازش تراکنش با حجم زیادی استفاده می شوند.

 RAID مخفف عبارت  Redundant Array of Inexpensive Disks و تکنولوژی برای ترکیب چندین هارد دیسک به یک واحد با هدف افزایش سرعت، کارایی و امنیت وسایل ذخیره سازی می‌باشد. بدین صورت که چندین هارد دیسک به یکدیگر متصل شده و یک واحد را تشکیل می‌دهند.

RAID
سرور های پایگاه داده

نرم افزار ها

در این بخش می توان به انواع نرم افزار ها در این باره اشاره کرد که از معروف ترین و محبوب ترین آن ها برنامه access و SQL Server محصول شرکت مایکروسافت اشاره کرد. 

قسمت های اصلی موجود در یک برنامه عبارتند از :

  • اشیا موجود در بانک اطلاعاتی
  • پرس وجو (  query)
  • جدول ( Table )
  • گزارش ( Report )

اشیا موجود در بانک اطلاعاتی :

در این جا به تعدادی از اشیاء مهم در بانک اطلاعاتی اشاره می کنیم که عبارتند از: 

پرس وجو (  query) :

در بیشتر موارد یک پرس و جو سوالی است که درباره داده‌های درون پایگاه پرسیده می‌شود همچنین می‌توان ازیک پرس و جو جهت انجام محاسبات، ‌بروز رسانی، درج، حذف یا ویرایش داده‌ها استفاده نمود .

جدول ( Table ) :

اصلی ترین شیء هر بانک اطلاعاتی جدول می‌باشد که در آن داده‌ها نگهداری می‌شوند.

گزارش ( Report ) :

از گزارش برای چاپ و نمایش اطلاعات دیتابیس استفاده خواهد شد گزارش این امکان را می‌دهد که اطلاعات را با قالب مورد نیاز ، تهیه و چاپ نمایید.

برای دسترسی به مطالب دیگر سایت و بهره مندی از تمامی آموزشات و خدمات  ما به صفحه اصلی  مراجعه نمایید .

مقالات تهیه شده توسط تیم فرایند پرداز رایمند عبارتند از :

#سامانه هوشمند مدرسه من     #طراحی اپلیکیشن         #اپلیکیشن چیست            #گرافیک چیست 

#بدافزار چیست                        #صنعت چاپ